Yunanistan Kavala Gezi Rehberi
Yunanistan

Yunanistan Kavala Gezi Rehberi

Derecelendirme

4.3 Toplam Derecelendirmeden 9 aldı

 • Harika
  6
 • Çok İyi
  2
 • Ortalama
  0
 • Zayıf
  0
 • Kötü
  1
Kavala, aynı Selanik gibi İzmir’e benzettiğimiz, Yunanistan’ın Ege kıyısına konumlanmış tam karşısında da Taşoz (Thassos) adasının yer aldığı güzel şehri. Deniz kenarında, palmiye ağaçlarının gölgesinde, sessiz sakin küçücük kendi halinde bir yer. Yüzyıllarca Osmanlı Devletinin bir parçası olmuş, ta ki 2.Balkan Savaşına kadar. Uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kaldığından şehrin mimarisinde Osmanlı etkisi çok net hissediliyor. Bilhassa evlerinde.

Kavala denince çoğumuzun aklına Kavala Kurabiyesinden sonra Kavalalı Mehmet Ali Paşa geliyor sanırım. Ortaokul, lise yıllarında ”Mısır Valisi” ve ”Kavalalı İsyanı” ile beyinlerimize kazınan Osmanlı’nın son dönemlerine damgasını vuran isimlerdir. Kavala’da Osmanlı döneminden kalan çok fazla yapı var. Bunlardan bir tanesi de Kanuni Sultan Süleyman ve İbrahim Paşa tarafından yaptırılan ve şehri neredeyse baştanbaşa saran tarihi su kemeri.

Yunanistan Kavala Gezi Rehberi
Yunanistan Kavala Gezi Rehberi


Kanuni Sultan Süleyman
zamanında şehir,  Akdeniz’deki donanma için üs görevini görmüş. Kavala’nın gelişimine katkıda bulunmuş olan kemerler şimdi de şehri süsleyerek görenleri kendisine hayran bırakıyor. Bunun dışında su kemerinin çok yakınında hem cami hem de kilise gibi görünen bir yapı da İbrahim Paşa camii ya da diğer adıyla Aziz Paul Kilisesi.

Pargalı İbrahim Paşa tarafından yaptırılmış olan cami, Lozan Antlaşmasından sonra kiliseye çevrilmiş ve minaresi yıkılıp yerine çan kulesi yaptırılmış. En önemli yapıtlardan biri ise İmaret. 18 kubbeli tipik bir Osmanlı yapısı olan İmaret içerisinde 2 medrese, 2 mescit ve bir imaret yani düşkünler evinin olduğu bir tesis. İmaret Mısır Hükumeti tarafından alınmış ve şuan Kavalalı bir iş adamı tarafından işletilen oldukça lüks bir otel. Geceliği 1000TL civarında 🙂

Bu kadar tarih yeter, Kavala’da ne yenir ? ne içilir? diyenler içinde tam sahilde yan yana iki mekan var direk karşına çıkan. Biz, Orea Mitilini de karar kıldık. Yine iyi ki dediğimiz mekanlardan oldu. Taze çıtır çıtır balıkları, Kalamar tavası ve olmazsa olmaz Greek Salad ile tüm yorgunluğumuzu unutturdu.

Kapıda da bizi Türkçe hoş geldiniz diyerek Todori karşıladı. Reçine şarabını önerdi yemeğin yanında. Hemen denedik ama sanırım bizim damak tadımıza çok uymadı. Kötü değildi ama belki de alışık olmadığımızdan biraz garipsedik. Ve dünya kadar şeye yine azıcık para ödeyip çıktık. Buraya kadar gelmişken Kavala Kurabiyesi yememek olur mu? Tabiki olmaz 🙂 Bol bademli, bol pudra şekerli, ısırdığında ağzında dağılan şahane kurabiye 🙂

Şu meşhur su kemerine sırtını dönüp karşı sokağından dümdüz ilerlediğinde sağında kalan Kavala’nın en eski pastahanesinden aldık kurabiyemizi. Dükkanın ismini unuttuk. Unutmasak bile zaten yazılar Yunan alfabesi ile yazıldığından muhtemelen yazamazdık 🙂 Bize bu kadar benzeyen bir ülke Yunanistan ama alfabemiz nasılda farklı. Yeme içme, gezme tozma işlerini hallettikten sonra baktık ki dükkanların %90 ‘ı kapalı. Canımız sıkıldı.

Yunanistan Kavala Gezi Rehberi
Yunanistan Kavala Gezi Rehberi

Biz de otelimize gidip dinlenelim diye düşündük. Eczane bile gün ortasında dükkanını kapatıp akşam belli bir saate kadar açmıyor. Komşu da gerçekten bitmeyen bir siesta durumu var 🙂 Arabamızı almaya otoparka giderken bazı dükkanların açıldığını görünce biraz daha oyalandık. Gördük ki hayat Kavala’da 18’den sonra başlıyormuş.

Bir anda ortalık hareketlendi, dükkanların kepenkleri açıldı. Biz de otele gitmekten o anda vazgeçip kendimizi Kavala gecelerine attık 🙂 Ondan sebep 1 günlüğüne bile olsa mutlaka gidip görün o güzel şehri…

Not: Otel olarakta Egnatia Otel’de kaldık biz. Burası merkezden yaklaşık 1-2 km uzaklıkta bir yer. Biraz daha tepede kalıyor. Manzarası güzel. Hatta arabanızı bırakmak için ufakta olsa bir park alanı var.Otelin kapalı havuzunu kullanmak istemiştik ama onun için kişi başı 6 euro gibi ek bir ücret istediler. Sanırım bizi kızdıran tek kötü tarafı buydu.

Kavala’ya nasıl gidilir?

İstanbul’da oturanlar için iki alternatif var. Bunlardan ilki İstanbul’dan Dedeağaç’a Metro ve Ulusoy otobüs firmalarının seferleriyle gitmek. İkinci alternatif ise şahsi aracınız. Şahsi aracınızla 4 saat, otobüsle ise yaklaşık 5 saat sonra Kavala’ya varmış olursunuz.

‘KuRaBiYe CaNaVaRı ‘
         Çiftgezerler

Konaklama

İpucu

Booking.com

Son Görüntüledikleriniz ...

Preveze'de Gezilecek Yerler

Preveze’de Gezilecek Yerler

KEFOLONYA'DA NELER YAPILIR

KEFOLONYA’DA NELER YAPILIR ?

KARTPOSTAL GİBİ BİR ADA: LEFKADA

KARTPOSTAL GİBİ BİR ADA: LEFKADA

Kefalonya Ada Turu

Kefalonya Ada Turu

KOMŞUNUN SAKLI MAĞARASI: MELISSANI CAVE

KOMŞUNUN SAKLI MAĞARASI: MELISSANI CAVE

01 Comment

 1. cengiz

  Tur ile Kavala’ya gidenlerden birileri olarak dükkanların kapalı olmasını düşünmeden ah çektik. Artık çizdiğiniz rotayı bir sonraki sefere tekrarlamayı diliyoruz 🙂

  13 Şubat 2018 Cevapla

LEAVE A COMMENT

Çiftgezerler

Gezmeyi, sevdiğimiz doğrudur :) Bizi seven herkes, gezdiğimiz, gördüğümüz ne varsa bir web sayfası oluşturmamızı hatta sayfanın adresini de www.ciftgezerler.com olarak almamızı önerdiler. Biz de madem soyadımız Çiftgezer, o zaman hakkını verelim istedik :) 2016 aralık ayında sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi oluşturduk. Logomuzun üzerindeki Albatros kuşunun bir hikayesi var. Bizim için çok anlamlı olduğundan logomuzda yer almasını istedik. Albatros, ilk uçuşundan itibaren çiftini bulana kadar asla yere inmezmiş. Kaynaklara göre yere inmeden uçtuğu süre 5 yıla kadar uzayabilirmiş. Piramitler ise dünyanın insan tarafından ilk yapılan yapısı olarak kabul edilmiş. Renklerimiz ise gökyüzünün, denizin ve güneşin yansıması. Daha ne olsun :) Biz çok sevdik umarım sizler de seversiniz.

INSTAGRAM