Uşak Ulubey Kanyonu
Uşak İpucu

Uşak Ulubey Kanyonu

Derecelendirme

4.6 Toplam Derecelendirmeden 5 aldı

 • Harika
  3
 • Çok İyi
  2
 • Ortalama
  0
 • Zayıf
  0
 • Kötü
  0
Uşak Ulubey Kanyonu merkeze yaklaşık 30 km. uzaklıkta bir doğa harikası.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise Amerika’daki Büyük Kanyon’dan sonra 2.büyük kanyonu olması asla tesadüf olamaz. Uşak Ulubey Kanyonu 73km uzunluğundadır. Ama o kadar ki hiç reklamı yapılmamış burasının.
Eğer Uşak’a gitmek gibi bir niyetimiz olmasaydı sanırım halâ bu güzellikten haberimiz olmayacaktı.
Ne yapılır ne edilir diye araştırırken denk gelince açıkçası söylemek gerekirse şaşırttı bizi.

Bugüne kadar bilmediğimiz kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden ana bir kanyon ve buna bağlanan onlarca büyük yan kanyondan oluşuyormuş.

Uşak Ulubey Kanyonu
Uşak Ulubey Kanyonu

Gittiğimizde öğrendiğimiz kadarıyla turizme şimdiye kadar açılamamasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de kanyonun içerisinden geçen Dokuzsele Deresi’nde oluşan kirliliktir.
Derenin temizleme çalışmaları bittikten sonra kanyonun içerisinde yamaç paraşütü gibi doğa turizminin yaygınlaştırılması bekleniyor. Ayrıca Uşak Ulubey Kanyonu‘nu turizme kazandırılabilmesi için son yıllarda önemli adımlar atılmış ve 2015 senesinde kanyon üzerine bir Cam Teras inşa edilmiş.

Cam Teras sayesinde son 2 senedir bu kanyon birçok kişinin buraya gelmek için bahanesi olmuş.
Ulubey Cam Teras’ın manzarasıyla karşılaştığımızda büyülendiğimizi söylesem sanırım yanlış olmaz.
Cam teras sayesinde sizi nasıl bir manazara beklediğini haydi siz de hayal edin:)

Bu terasa çıkıldığında tüm kanyon tabir-i caizse ayaklarınızın altına seriliyor.
Cam teras yapılırken metrekareye düşen ağırlık 801 kilogram olarak hesaplanmış.30 mm kalınlığa sahip olan camlar kurşun geçirmez özellikteler. İlk defa bir cam teras üzerine çıkacaksanız ya da yükseklik korkunuz varsa kalp atışlarınızı kontrol etmek zor olacaktır 🙂

Aşağıya baktığınızda kendinizi düşmeye çok yakın hissedecek ve etrafınızdaki kişilerin ; ‘Ya kırılırsa, çok sallanıyor ama burası, sakın zıplamayın, ay aşağı bakamıyorum‘ gibi korkuyla merakın karıştığı cümleleri duymak çok olası:)

Uşak Ulubey Kanyonu Cam Teras
Uşak Ulubey Kanyonu Cam Teras

Bütün güvenlik önlemlerine karşın terasa çıkınca heyecanlanmamak pek mümkün değil!
İsterseniz manzaranın güzelliğini seyredin isterseniz de yürüyüş yapın ama bu güzel manzaranın tadını mutlaka çıkartın 🙂
Ayrıca kafeteryasında elinizde kahvenizle manzarayı seyretmekte çok keyifli olacaktır.
Hazır oralara kadar gitmişken döndürme tatlısını da denemeyi unutmayın.

Uşak Ulubey Kanyonu Cam Teras
Uşak Ulubey Kanyonu Cam Teras

Ulubey Cam Teras Giriş Ücreti: Cam terasa giriş için ödemeniz gereken ücret ise 3TL.

Ulubey Kanyonu’na nasıl gidilir?

Burası Uşak merkezden yaklaşık 30 km uzaklıkta. Kanyona gitmek için Ulubey ilçesine gelmek gerekiyor. Şahsi arabanızla gidebileceğiniz gibi, Uşak’tan ilçeye her gün otobüs seferleri de yapılıyormuş. Dolayısıyla ulaşım konusu rahat. Ayrıca eğer Denizli’den Ulubey’e gidilecekse de arası yaklaşık 115 kilometre.

Uşak Ulubey Kanyonu
Uşak Ulubey Kanyonu

Konaklama

Booking.com

Son Görüntüledikleriniz ...

UŞAK GEZİ REHBERİ

UŞAK GEZİ REHBERİ

01 Comment

 1. Resul Citak

  Gercekten harika bir alan, hele cam balkonun uzerinde yurumek havada yuruyormus gibisin mutlaka deneyimlemek gerek, iyi seyahatler 🙂

  11 Temmuz 2017 Cevapla

LEAVE A COMMENT

Çiftgezerler

Gezmeyi, sevdiğimiz doğrudur :) Bizi seven herkes, gezdiğimiz, gördüğümüz ne varsa bir web sayfası oluşturmamızı hatta sayfanın adresini de www.ciftgezerler.com olarak almamızı önerdiler. Biz de madem soyadımız Çiftgezer, o zaman hakkını verelim istedik :) 2016 aralık ayında sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi oluşturduk. Logomuzun üzerindeki Albatros kuşunun bir hikayesi var. Bizim için çok anlamlı olduğundan logomuzda yer almasını istedik. Albatros, ilk uçuşundan itibaren çiftini bulana kadar asla yere inmezmiş. Kaynaklara göre yere inmeden uçtuğu süre 5 yıla kadar uzayabilirmiş. Piramitler ise dünyanın insan tarafından ilk yapılan yapısı olarak kabul edilmiş. Renklerimiz ise gökyüzünün, denizin ve güneşin yansıması. Daha ne olsun :) Biz çok sevdik umarım sizler de seversiniz.

INSTAGRAM