İstanbul’da Gezilecek Tarihi 10 Mekan
Güncel Öneriler Şehirde Aktivite İpucu

İstanbul’da Gezilecek Tarihi 10 Mekan

Derecelendirme

3.7 Toplam Derecelendirmeden 3 aldı

 • Harika
  1
 • Çok İyi
  1
 • Ortalama
  0
 • Zayıf
  1
 • Kötü
  0
Hep şehirdeki kalabalıktan kaçıp, nerelere gitsek neler yapsak diye planlar yapıyoruz. Ancak yaşadığımız şehirde, tüm şehirlerden daha çok gezilecek tarihi yerlerin olduğunu unutuyoruz. Bu sefer de şehirdeki gezilmesi gereken tarihi noktaları yazalım istedik. Bizce gezilmesi gereken en güzel tarihler ise Ramazan ya da Kurban bayramı. Herkes İstanbul’u terkettiği için, sizde yaşadığınız şehirde turist olabilirsiniz, ya da İstanbul’a gezmek için gelecekseniz sizin içinde en güzel zamanlar olabilir. İstanbul’da binlerce tarihi mekan var. Bizim gittiğimiz ve sizlerinde görmenizi istediğimiz  İstanbul’da Gezilecek Tarihi 10 Mekanı sizler için yazalım istedik.

Anadolu Hisarı

İstanbul’un Anadoluhisarı semtinde, Göksu Deresi’nin İstanbul Boğazı’na döküldüğü yerdedir. Bizans’a Karadeniz’den gelen yardımları engellemek amacıyla 1395 yılında, Yıldırım Beyazıt tarafından yapılmış olan Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı’nın tam karşısında yer almaktadır.
Nasıl Gidilir : Anadolu yakasından, Üsküdar vapur iskelelerinin ordan kalkan dolmuş ve otobüslerle, Avrupa yakasından ise FSM Köprüsü’nü yada deniz yolunu kullanabilirsiniz.

 

Ayasofya

Görkemiyle yerli yabancı herkesin mutlaka görmesi gereken mekanların en başı Ayasofya Müzesi diyebiliriz aslında. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir Patrik Katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından beri ise müze olarak hizmet vermektedir
Nasıl Gidilir : Eminönü Sirkeci durağından havalimanı yönüne doğru tramvaya binerek Sultanahmet durağında inip kısa bir yürüyüşle mekâna ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından gelecek olan kişiler için ise Üsküdar veya Kadıkoy’den Eminönü vapur seferi sonrasında aynı tramvay hattına binerek mekana ulaşabilirler.

İstanbul'da Gezilecek Tarihi 10 Mekan
İstanbul’da Gezilecek Tarihi 10 Mekan

Beylerbeyi Sarayı

Üsküdar’ın Beylerbeyi semtinde ve 15 Temmuz köprüsünün hemen altında bulunan, Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yıllarında mimar Sarkis Balyan’a yaptırılan saraydır. Saray Pazartesi ve Perşembe günleri haricinde diğer günler ziyarete açıktır.

Nasıl Gidilir : Anadolu yakasından, Üsküdar vapur iskelelerinin ordan kalkan dolmuş ve otobüslerle, Avrupa yakasından ise 15 Temmuz Köprüsü’nü yada deniz yolunu kullanabilirsiniz

 

Çırağan Sarayı

Beşiktaş ve Ortaköy arasında bulunan, Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı‘nın inşaatı 1871’de tamamlanmış. Büyük bir ihtişama ve görkeme sahip olan sarayın her bir detayı farklı mimarların elinden çıkmıştır. Bugün ise Çırağan Palace Kempinski İstanbul olarak hizmet vermektedir. Biraz paraya kıyıp bir gece konaklayabilir, Boğaz manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. 🙂
Nasıl Gidilir : Avrupa yakası Beşiktaş’tan yürüyerek, Anadolu yakasından ise Beşiktaş vapurlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz

İstanbul'da Gezilecek Tarihi 10 Mekan
İstanbul’da Gezilecek Tarihi 10 Mekan

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı Kaptan-ı Derya’sı gemilerinin demirlediği bir alan olarak kullanılmış ancak zamanla bu koy bataklık haline gelmiş. Daha sonra ise üzeri doldurularak, padişahların dinlenme ve eğlenceleri için has bahçeye dönüştürülmüştür. Cumhuriyet döneminde ise Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde en sevdiği yerler arasında olduğu için bu mekanı sık sık ziyeret etmesiyle ve hayata gözlerini burada yumması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Ayrıca girişinde bulunan saat kulesinin altında bulunan cafede boğaza karşı birşeyler atıştırarak denizin keyfini çıkartabilirsiniz.
Nasıl Gidilir : Avrupa yakası Beşiktaş’tan yürüyerek, Anadolu yakasından ise Beşiktaş veya Kabataş vapurlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul'da Gezilecek Tarihi 10 Mekan
İstanbul’da Gezilecek Tarihi 10 Mekan

Kapalıçarşı

Beyazıt ve Nurosmaniye semtlerininin ortasında yer alan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Kapalıçarşı‘da yaklaşık 4.000 dükkan bulunmaktadır. Tarihi dokusu ve alışveriş yapılacak bir çok mekanı içerisinde barındırması nedeniyle turistler yoğun ilgi göstermektedir. Yılda yaklaşık 90 milyon turisti ağırlayan ve dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanlarından biridir. Çarşı 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapımına başlatılmıştır.
Nasıl Gidilir : Ulaşım açısından birçok seçenek mevcut. Otobüs, Tramvay, Tren, Metro ve Marmaray ile ulaşım mümkün. Beyazıt, Çemberlitaş veya Sultanahmet Tramvay durağında inerek Kapalıçarşı’ya gitmek mümkün.

İstanbul'da Gezilecek Tarihi 10 Mekan
İstanbul’da Gezilecek Tarihi 10 Mekan

Kız Kulesi

Üsküdar Salacak açıklarında yer alan küçük bir adacık üzerinde konumlanmış bir kuledir. Üsküdar’ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahiptir. Hakkında neden yapıldığına dair çeşitli rivayetler bulunan Kız Kulesi görülesi mekanlardandır. Günün her saati gidip kule üzerinden etrafı seyredebilir veya romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
Nasıl Gidilir : Üsküdar/Salacak’tan Kızkulesi’ne ring seferleri yapılmaktadır.

İstanbul'da Gezilecek Tarihi 10 Mekan
İstanbul’da Gezilecek Tarihi 10 Mekan

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı, 1451-1452 yılları arasında II. Mehmed tarafından, yabancı ülkelerin gemilerinin geçişlerini denetim altında tutabilmek amacıyla yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmed ise İstanbul’un fethi sırasında Rumeli Hisarı’nı yaptırırken bu kaleye dış surlar ekletmiştir. Kesinlikle bir hafta sonu boğazın manzarasını görmek, kahvaltı yapmak ve aynı zamanda da tarihi yapıyı görmek için gidilmesi gereken mekanlardandır.
Nasıl Gidilir : Rumeli Hisarı Sarıyer’dedir. Beşiktaş vapur iskelesindeki otobüs duraklarından direk Hisar’a gidebilirsiniz.

İstanbul'da Gezilecek Tarihi 10 Mekan
İstanbul’da Gezilecek Tarihi 10 Mekan

Topkapı Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu döneminde devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Padişahların yaşadığı saraydır. Mimarisiyle büyüleyen Topkapı Sarayı İstanbul’da tarihi mekanların başında yer alır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan sarayda, bir zamanlar 4000 kişi yaşamıştır. Abdülmecit döneminde ziyarete açılan Topkapı Sarayı günümüzde de ziyaret edebilirsiniz.
Nasıl Gidilir : Sultanahmet’te bulunan Topkapı Sarayı’na Kabataş-Bağcılar tramvayla Sultanahmet durağında inip 5 dakikalık yürümeyle ulaşılabilir.

Yerebatan Sarnıcı
İstanbul’un tarihsel yapılarından birisi de Yerebatan Sarnıcı’dır. Suların içinde yükselen sütunlarıyla, Yerebatan Sarnıcı en çok merak edilen mekanlar arasındadır. Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılır.
Nasıl gidilir : Sarnıc, Fatih’te bulunmaktadır. Kabataş-Bağcılar arası çalışan tramvay hattını kullanmalısınız. Sultanahmet durağında inerek kısa bir yürüyüşle gidebilirsiniz.

İstanbul'da Gezilecek Tarihi 10 Mekan
İstanbul’da Gezilecek Tarihi 10 Mekan

Konaklama

İpucu

Booking.com

Son Görüntüledikleriniz ...

Araçla Balkanlar Turu

Araçla Balkanlar Turu

Tax Free Nedir? Nasıl Alınır?

Tax Free Nedir? Nasıl Alınır?

DRONE UÇURMAK YASAKMI?

DRONE UÇURMAK YASAK MI?

Zhiyun-Tech Smooth-Q Gimbal İncelemesi

Zhiyun-Tech Smooth-Q Gimbal İncelemesi

DJI SPARK İNCELEMESİ

DJI SPARK İNCELEMESİ

LEAVE A COMMENT

Çiftgezerler

Gezmeyi, sevdiğimiz doğrudur :) Bizi seven herkes, gezdiğimiz, gördüğümüz ne varsa bir web sayfası oluşturmamızı hatta sayfanın adresini de www.ciftgezerler.com olarak almamızı önerdiler. Biz de madem soyadımız Çiftgezer, o zaman hakkını verelim istedik :) 2016 aralık ayında sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi oluşturduk. Logomuzun üzerindeki Albatros kuşunun bir hikayesi var. Bizim için çok anlamlı olduğundan logomuzda yer almasını istedik. Albatros, ilk uçuşundan itibaren çiftini bulana kadar asla yere inmezmiş. Kaynaklara göre yere inmeden uçtuğu süre 5 yıla kadar uzayabilirmiş. Piramitler ise dünyanın insan tarafından ilk yapılan yapısı olarak kabul edilmiş. Renklerimiz ise gökyüzünün, denizin ve güneşin yansıması. Daha ne olsun :) Biz çok sevdik umarım sizler de seversiniz.

INSTAGRAM