Araçla Balkanlar Turu
Güncel Öneriler Ulaşım İpucu

Araçla Balkanlar Turu

Derecelendirme

5 Toplam Derecelendirmeden 2 aldı

 • Harika
  2
 • Çok İyi
  0
 • Ortalama
  0
 • Zayıf
  0
 • Kötü
  0

Araçla Balkanlar Turu yaptığımızda EURO 5 liraya yaklaşmamıştı tabi 🙂 ama yinede EURO’nun bu kadar çıkmasına karşı Balkan Ülkelerinin Avrupa ülkelerinden ucuz olması gezmek için daha cazip olabiliyor.

Bizim aracımız motosikletti, arabayla giriş çıkışlarda fark varmı derseniz, yaptırmanız gereken yeşil sigorta’nın (detaylar için bir tık)  maliyeti daha düşük oluyor, birde sınır kapılarında motosiklet olduğu için çok fazla sıra beklemiyorsunuz. Onun haricindeki tüm süreçler aynı.

Bizim rotamızın güzergahı aslında ilk planlamamıza göre, motoru gemiyle Trieste limanına gönderip oradan aşağı doğru inmekti. Ancak izin günümüz yetmediği için İstanbul’dan direk çıkışla Yunanistan üzerinden Makedonya, Kosova, Karadağ ve Dubrovnik, dönüşte ise Karadağ sonrasında Arnavutluk yaparak tekrar Makedonya ve Yunanistan üzerinden geri dönüşümüzü yapmış olduk.

Araçla Balkanlar Turu
Araçla Balkanlar Turu

Bu güzergahta sadece Kosova’nın girişinde sigorta sorunu yaşadık. Bunun sebebi ise Kosova’yı her ülke tanımadığı için Yeşil sigorta bu ülke de geçerli değildi. Sınır kapısında tekrardan sigorta yaptırmamız gerekti.

Onun haricinde bu ülkelerin giriş çıkışlarında herhangi bir sorun yaşamadık veya ek olarak herhangi bir belge gerekmedi. Tabi bunların içinde en tedirgin edici ülke Arnavutluk’tu. Nedeni ise yol üzerinde çok fazla çevirme var. Ne kadar çok derseniz Karadağ tarafından girip Makedonya Ohri tarafından çıkana kadar 20 den fazla çevirme vardı. Şansımıza hiç birinde durdurulmadık. Polis çevirmelerinin de yerleri o kadar farklı ki mesela dağın başında gidiyoruz, artık burada olmaz diyorsunuz bi bakıyorsunuz çevirme 🙂 Tedirginliğimiz nereden geliyor derseniz, genelde Arnavutluk’ta sahte polis çok fazla var sizi durdurup rüşvet alıp sorun çıkartabiliyorlar.

Hatta Kosova Prizren’den çıkarken uğradığımız benzincideki çalışan abimiz, her cebime 5 EURO koymamı mümkünse çevirmede durmamamı, ilerde durdururlarsa sahte polis olduğunuzu düşünüp korktuğunu söyle bir şey olmaz diye uyardı. 🙂 Tabi biz bu uyarıdan sonra Karadağ tarafına geçene kadar full gaz devam ettik, sadece benzin almak için durduk. Hatta abimiz motorun kaç km hız yapıyorsa o kadar bas git gibi konuşunca bizde gerilim iyice arttı 🙂 Çok şükür hiç bir sorun yaşamadan ilk geçişimizde transit olarak geçtik. Dönüşte ise Tiran ve Elbasan üzerinden devam ettik. Yol üzerinde Tiran’da biraz gezdik, açıkçası trafik konusunda şehir merkezi İstanbul kadar sayılabilir. Dönüş yolunda benzinciye girdik, çalışan arkadaş bu ülkede para alış verişlerinizde kura dikkat edin problem yaşamayın diye uyardı.  🙂

Bu yolculuk sırasında yaşadığımız en heycanlı gerilim dolu an ise Dubrovnik dönüşü Karadağ’da Kotor Budva arasındaki yolda yaşadık 🙂 Önümüzdeki teyze çok yavaş gittiği için sollama yaptım. Yerdeki çizgi düz olduğu için yani sollama yapılamaz, önümüze direk polis atlayıp çevirdi 🙂 kısmetliyiz 🙂 bizi arabaya çağırdı ve ceza tutarını gösterip (gösterdiği tutar 650 EURO 🙂 ) ceza yazıyormuş gibi yapıp yazmadı yani rüşvet istiyoruma getirdi. Aksilik yanımızda hiç EURO olmadığı için başladık ağlamaya, yapma etme biz yarın gidiyoruz kesme cezayı yok illa para istiyor 🙂 en son cüzdanı çıkartıp bak boş paramız yok diye ağladık baktı ki gerçekten para yok tamam peki bu seferlik sizi affediyorum deyip gönderdi 🙂

Yolların özeti şu şekilde bizdeki gibi ben şurdan sollarım, burası ters yön ben kaçarım kimse görmez, kırmızıda geçerim kimse anlamaz gibi trafik kurallarına uymamazlık yapmayın. Yoksa kesilecek ceza minimum 600 Euro’lardan başlıyor. Yunanistan’da kask takmamanın cezası 850 EURO  🙂  Bizim size önerimiz kesinlikle kurallara uyun, uyun derken yerdeki çizgiye bile dikkat edin her an bir yerlerden çıkıp ceza kesebilirler. Cezaların yüksek olması aslında bir nevi caydırıcılık tabiki ama insanlar zaten saygılı olduğu için çok fazla kurallara uymamazlık yapmıyorlar.

Sizde kurallara uyup alıştığınızda ise şu sorun oluyor. Çıktınız E5’e gidiyorsunuz önünüze kıran arkadan selektör yapan sanki herkes üstünüze sürüyor. Hatta biz dönüş yolundayken üzerimize arabayla direksiyonu kırıp ezmeye kalktılar. Evet bilinçli yapmamış olabilir ancak kullanan kişi daha yeni araba kullanmaya başlamış pratik yapıyormuş muş 🙂 bizim yollarımızda böyle malesef..

 

Peki Otoban Ücretleri Ne Kadar?

Gittiğimiz ülkeler de çok fazla otoban parası yok, en çok ödeyeceğiniz ülke Yunanistan. Selanik’e gidene kadar 3 adet gişe var en son gittiğimizde 2 adet daha gişe eklenmiş ancak devreye alınmadığı için ücret alınmadı. Her geçişte motor için 1.70 EURO araç için 2.40 EURO ödüyorsunuz. Kosova’daki sigorta için 15 Euro ödüyorsunuz. Bunun haricinde bir otoban parası bulunmuyor. Karadağ üzerinden Dubrovnik tarafına geçmek için isterseniz karayı dolaşabilirsiniz isterseniz yolu kısaltarak vapura binebilirsiniz, onunda maliyeti 15 EURO

 

Sizinde Balkanlar turuyla ilgili deneyimlerini varsa aşağıdaki yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz 🙂

İpucu

Booking.com

Son Görüntüledikleriniz ...

Tax Free Nedir? Nasıl Alınır?

Tax Free Nedir? Nasıl Alınır?

DRONE UÇURMAK YASAKMI?

DRONE UÇURMAK YASAK MI?

Zhiyun-Tech Smooth-Q Gimbal İncelemesi

Zhiyun-Tech Smooth-Q Gimbal İncelemesi

DJI SPARK İNCELEMESİ

DJI SPARK İNCELEMESİ

YYURT DIŞINDA ÇALIŞMA FIRSATI

YURT DIŞINDA ÇALIŞMA FIRSATI

LEAVE A COMMENT

Çiftgezerler

Gezmeyi, sevdiğimiz doğrudur :) Bizi seven herkes, gezdiğimiz, gördüğümüz ne varsa bir web sayfası oluşturmamızı hatta sayfanın adresini de www.ciftgezerler.com olarak almamızı önerdiler. Biz de madem soyadımız Çiftgezer, o zaman hakkını verelim istedik :) 2016 aralık ayında sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi oluşturduk. Logomuzun üzerindeki Albatros kuşunun bir hikayesi var. Bizim için çok anlamlı olduğundan logomuzda yer almasını istedik. Albatros, ilk uçuşundan itibaren çiftini bulana kadar asla yere inmezmiş. Kaynaklara göre yere inmeden uçtuğu süre 5 yıla kadar uzayabilirmiş. Piramitler ise dünyanın insan tarafından ilk yapılan yapısı olarak kabul edilmiş. Renklerimiz ise gökyüzünün, denizin ve güneşin yansıması. Daha ne olsun :) Biz çok sevdik umarım sizler de seversiniz.

INSTAGRAM